Strzyżenie psów

GROOMING - potocznie mówiąc strzyżenie psów czyli co wykonuje fryzjer dla psów

  • Jakie zabiegi są możliwe do przeprowadzenia w nowoczesnym salonie strzyżenia psów ?

Wiele obiegowych opinii traktuje grooming oraz ofertę salonów groomerskich jedynie jako strzyżenie psów długowłosych bądź szorstkowłosych. Realia są jednak zupełnie inne i wyglądają o wiele korzystniej. Oprócz zwykłego strzyżenia maszynką, które niestety wciąż jest jedyną usługą dostępną u wielu groomerów, można skorzystać również z zabiegów rozczesywania, modelowania, trymowania, kąpieli w specjalistycznych kosmetykach (w różnego rodzaju szamponach i odżywkach). Nawet psy z sierścią gładką i krótką są obsługiwane w salonach groomerskich, szczególnie jeśli chodzi o usunięcie linięjącej sierści. Każda usługa standardowo powinna obejmować również czyszczenie uszu i skracanie pazurów oraz usunięcie insektów takich jak kleszcze gdy zajdzie taka potrzeba. Wybierając salon groomerski dla swojego psiaka warto zatem szukać takiego, który jest w stanie zaoferować kompleksowy zakres usług, a nie tylko samo strzyżenie psów.

Zabiegi groomerskie oprócz efektów wizualnych posiadają również takie, które bezpośrednio przekładają się na poprawę stanu zdrowotnego psa:

- wyczyszczenie sierści i skóry przyczynia się do zmniejszeni lub całkowitego zaniku świądu,

- rozczesanie skołtunionej sierści ułatwia dostęp powietrza do skóry, w skrajnych przypadkach skołtuniona sierść na tyle skutecznie blokuje dostęp powietrza do skóry, że możliwe jest powstawanie odparzeń i infekcji skórnych,

- systematyczne czyszczenie uszu i usuwanie włosów z kanałów usznych zapobiega nadmiernemu zbieraniu się woskowiny i powstawaniu infekcji,

- częste kontrolowanie długości pazurów i odpowiednie ich skracanie zapobiega deformacjom pazurów, zawijaniu i wrastaniu w opuszki

Kompleksowo wykonana usługa groomerska powinna obejmować zatem nie tylko strzyżenie psów ale również: dokładne rozczesanie skołtunionej i posklejanej sierści (ewentualnie wyczesanie zimowej okrywy u psów liniejących), strzyżenie lub trymowanie,  kąpiel z wykorzystaniem specjalistycznego szamponu dobranego właściwościami do typu i kolory sierści, nałożenie odżywki, wysuszenie wstępne ręcznikami i wysuszenie właściwe suszarką, rozczesanie sierści, modelowanie. Bardzo dobrze gdy groomer ma możliwości, by zaproponować zastosowanie profilaktyki przeciw pchłom i kleszczom.

  • Co można wykonywać w domu we własnym zakresie ? Podstawowe obowiązkowe czynności właściciela

Najważniejszym zabiegiem, który każdy i bezwzględnie powinien wykonywać jest systematyczne i możliwie częste rozczesywanie sierści swojego psiaka. Niesie to za sobą wiele zalet. Przyzwyczajenie psa od najmłodszych lat (a w zasadzie pierwszych miesięcy życia) do częstego czesania skraca do minimum czas niezbędny do utrzymania sierści w dobrej kondycji, co jest korzystne zarówno dla właściciela jak i dla groomera, który w salonie dba o wygląd psa. Dzięki temu, że ta czynność staje się z czasem dla psa czymś zupełnie normalnym zabiegi groomerskie nie są stresogenne a strzyżenie i pozostałe zabiegi są skrócone do niezbędnego minimum i mogą być wykonane bardzo dokładnie i precyzyjnie. Oprócz czesania w gestii właściciela leży również pielęgnacja oczu, uszu i pazurków.

  • Czy przygotować psa do wizyty "u fryzjera dla psów" , o co zadbać ?

Jeżeli właściciel nie ma czasu na systematyczne zabiegi pielęgnacyjne dla swojego psa może oczywiście powierzyć całość specjalistycznemu salonowi, który będzie w stanie kompleksowo zadbać o pieska. Jedyną kwestią, o którą bezwzględnie musi zadbać właściciel jest zapewnienie wszystkich niezbędnych szczepień i dobrego stanu zdrowia. Pies chory nie powinien być przyprowadzany na zabiegi groomerskie.

  • Skrajne/ekstremalne przejawy (efekty zabiegów) groomingu

Aktualna oferta firm produkujących kosmetyki dla psów w połączeniu z dostępnymi preparatami koloryzującymi oraz fantazją fryzjera dla psów daje ciekawe możliwości psich metamorfoz. Ograniczeniem jak widać poniżej może być tylko konserwatywne podejście właścicieli psów. Freestyle’owo nastawiony groomer może wyczarować z psiaka zdumiewające fryzury.

Właściciele CHOW CHOW, którzy skuszą się na „delikatne” podfarbowanie psiaka w efekcie mogą stać się dumnymi posiadaczami misia PANDA.


Największe możliwości fryzjer dla psów uzyskuje pracując na psach o gęstej i długiej sierści, zwłaszcza na pudlach. Wyjątkowa szata te rasy umożliwia kreatywnym stylistom wyrzeźbienie wielu ciekawych zwierzątek J

Na przykład zastosowanie nieco koloryzacji sierści oraz kilku dodatków zmieni pudla w arabskiego rumaka.


Ewentualnie skromniejsze strzyżenie zaowocuje wyglądem pięknego wielbłąda.


Gdy metamorfozą jest zainteresowany właściciel czarnego pudelka pojawia się możliwość stylizacji na bizona…


Gdy planujemy mniejszą ingerencję w wygląd psa można pozostać przy irokezie (niekoniecznie w naturalnym kolorze).


Dzięki możliwościom salonów groomerskich oferujących m.in. strzyżenie psów możemy wyrażać swoje poglądy. Przy okazji świąt narodowych czy imprez sportowych poprzez odpowiednią stylizację psa chociażby w barwy naszego ulubionego klubu sportowego damy wyraz swoich emocji. Oczywiście można pokusić się również o nadanie barw narodowych naszemu pupilowi. Do tego typu koloryzacji nadają się najlepiej pieski o jasnych odcieniach sierści.

West w barwach narodowych Francji...


  • Aktualne trendy groomerskie, odzież i akcesoria